HANOVER, N.H. – All three Dartmouth rowing squads were in the water over the weekend, as the spring season has officially kicked off.

The men’s heavyweight team competed at the Alumni Cup and picked up a win in the fourth varsity 8 race (6:48.9). Dartmouth had three other second place finishes in the Varsity 8, 2nd Varsity 8 and 3rd Varsity 8. The team also had a separate event with Holy Cross and won the Varsity 8 and 2nd Varsity 8.

The men’s lightweight team faced Delaware and Fordham and finished second in the Varsity 8 race in 6:33.6. The squad finished third in the 2nd Varsity 8 and then 3V/Freshman 8.

Women’s crew had a strong showing in Boston, as they won the Varsity 8 race over Minnesota and Rutgers in 7:16.0.  In the 2nd Varsity 8 and Varsity 4 race, the Big Green finished second behind Minnesota. 

Heavyweight
Varsity 8:
Dartmouth       6:01.95
Holy Cross      6:19.80

2nd Varsity 8:
Dartmouth       6:09.15
Holy Cross      6:19.25

Varsity 8:
Columbia        5:55.9
Dartmouth       5:59.0

Cox - Julia Herringer, Stroke - Nate Kania, 7. - Brendon Stoner, 6. - Stuart Maeder, 5. - Richard Newsome-White, 4. - Luka Pejanovic, 3. - Ryan O'Hanlon, 2. - Bobby Moffitt, bow - Bryan Rogers

2nd Varsity 8:
Columbia        6:28.3
Dartmouth       6:29.1

Cox - Greg Zales, Stroke - Artie Santry, 7. - John Cresap, 6. - Nevin Cunningham, 5. - Tommy Kiernan, 4. - John Strizich, 3. - Thomas Cecil, 2. - Andrew Kenealy, bow - Jack Heise

3rd Varsity 8:
Columbia        6:40.2
Dartmouth       6:42.3
Holy Cross      6:53.0

Cox - Cameron O'Reilly, Stroke - Maximilian Kinne, 7. - Paul Champeau, 6. - Henry Franco, 5. -  Arthur Sants, 4. - Will Young, 3. - Will Johnson, 2. - Jake Johnson, 1. - Jameson Billings

4th Varsity 8:
Dartmouth       6:48.9
Columbia        6:51.4
Holy Cross      7:11.1

Cox- William Persampieri, Stroke - Mac Keyser, 7. - Scott Ortlip, 6. - Brendan Caldwell, 5. - Christopher Livingston, 4. - Parker Gardner, 3. - Spencer Furey, 2. -Bryce Cody, 1. - Jasper Bingham

Lightweight
Varsity 8:
Delaware        6:31.4
Dartmouth       6:33.6
Fordham          6:55.2
Cox - Lizzie Aviv, 8. - Sam Morris, 7. - Ian Delaney, 6. - Josh Sans, 5. - Evan Meisler. 4. - Dillon Rich, 3. - Walter Banfield, 2. - Eliot Harper, 1. - Julian Danziger

2nd Varsity 8:
Delaware        6:42.1
Dartmouth       7:00.7

 Cox - Suyash Bulchandani, 8. - Max Gibson, 7. - Eddie Harvey, 6. - Chris Calkins, 5. - Matt McFarland, 4. - Christian Chai, 3. - David White, 2. - Chase Weidner, 1. - Nick Pugliaresi

3V/Frosh 8:
Delaware 3V   6:43.1
Delaware 1F   6:47.4
Dartmouth       7:19.6

Cox - Julie Sussman, 8. - Tim Sweeney, 7. - Matthew Marcus, 6. - Young Sang Ryu, 5. - Ian Kennedy, 4. - Mike Lustrin, 3.- Sean Oh, 2. - Alexander Kane, 1. -  Cortland Weatherley-White

Women’s Crew

Varsity 8:
Dartmouth       7:16.0
Minnesota       7:20.0
Rutgers            7:43.2

Cox -  Mackenzie Garrity, 8. – Juliet Hollingsworth, 7. – Caroline Allan, 6. – Anna Harty, 5. – Lilly Maguire, 4. – Morgan Weller, 3. – Annie Gardner, 2. – Arenne Clark, 1. – Carin Carroll

2nd Varsity 8:
Minnesota       7:23.3
Dartmouth       7:27.8
Rutgers            8:08.1

Cox – Bianca Jackson, 8. – Lilly Fleischmann, 7. – Sarah McGowan, 6. – Eva Munday, 5. – Abby Stevenson, 4. – Abby Thornburg, 3. – Charlotte Berkowitz, 2. – Margo Cox, 1. – Mary Reckford

Varsity Four:
Minnesota      8:31.3
Dartmouth      8:51.3
Rutgers           9:22.8

V4A: Cox – Shia Li Lum, 4. - Ariana Wetzel, 3. – Maya Schechter, 2. – Caroline Estill, 1. – Katherine Hamilton

V4B: Cox – Mackenzie Garrity, 4. – Audrey Landis, 3. – Sarah Caplice, 2. – Brianna Ager, 1. – Charlotte Blanc