Philadelphia, Pa. - On the final day of play at the 16th annual Cissie Leary Invitational in Philadelphia Sunday, the Dartmouth women's tennis team of Katherine Yau '16 and Akiko Okuda '15 dropped a 9-7 decision to Yale's Sarah Guzick and Annie Sullivan in the doubles semifinal.

In other action from Sunday, Okuda defeated Penn State's Chelsea Nutting, 5-6 (retired) in the Flight A back draw. Additionally, Janet Liu fell to Sol Eskenazi of Penn, by scores of 6-2 and 6-3.

In doubles play, Suzy Tan and Sarah Bessen combined to defeat Bohman and Mavrina of Temple, 8-5. Liu and Julienne Keong, however, lost to Temple's Oma Osei/Breland duo, 9-7.

The Big Green return to action at the USTA National Tennis Center Invite on Saturday, October 6th, in Flushing Meadow, N.Y.

Full match details for all Dartmouth players are listed below:

Singles

Flight A

Katherine Yau (3-1)

First Round: Won vs. Alicia Doms (Temple), 6-0, 6-3

Second Round: Won vs. Sol Eskenazi (Penn), 7-5, 4-6, 14-12

Round of 16: Won vs. Christine Ordway(Cornell), 6-1, 6-0

Quarterfinal Round: Lost vs. Hanna Yu (Yale), 6-2, 6-3

Janet Liu (1-1)

First Round: Won vs. Dorothy Safron (Delaware), 6-4, 6-1

Second Round: Lost vs. Melissa Kandinata (Richmond), 7-5, 6-4

Consolation Rounds: 2-1

Akiko Okuda (0-1)

First Round: Bye

Second Round: Lost vs. Amber Li (Yale), 6-3, 6-2

Consolation Rounds: 3-1

 

Flight B

Julienne Keong (2-1)

First Round: Bye

Second Round: Won vs. Carly Bohman (Temple), 6-2, 6-4

Round of 16: Won vs. Olivia Heim (Delaware), 6-3, 6-1

Quarterfinal Round: Lost vs. Laila Judeh (Cornell), 4-6, 6-3, 10-8

Suzy Tan (0-1)

First Round: Bye

Second Round: Lost vs. Lauren Frazier (Cornell), 7-6, 4-6, 12-10

Consolation Rounds: 1-1

Sarah Bessen (3-1)

First Round: Won vs. Nicole Pivonka (Drexel), 6-0, 6-2

Second Round: Won vs. Won vs. Sarah Guzick (Yale), 6-3, 2-6, 10-8

Round of 16: Won vs. Rebecca Breland (Temple), 6-1, 6-3

Quarterfinal Round: Lost vs. Lauren Frazier (Cornell), 6-1, 7-5

 

Doubles

Akiko Okuda/Katherine Yau (3-1)

First Round: Bye

Second Round: Won vs. Alberstone/Cheng (Bowdoin), 8-4

Round of 16: Won vs. Ordway/Tanenbaum (Columbia), 8-4)

Quarterfinal Round: Won vs. Cohen/Jogasuria (Akron), 8-3

Semifinal Round: Lost vs. Guzick/Sullivan (Yale), 9-7

Sarah Bessen/Suzy Tan (1-1)

First Round: Won vs. Bell/Brook (Drexel), 8-1

Second Round: Lost vs. Cohen/Jogasuria (Akron), 8-4

Consolation Round: 0-1

Julienne Keong/Janet Liu (1-1)

First Round: Bye

Second Round: Won vs. Robakidze/Selakovic, Def (ns)

Round of 16: Lost vs. Sanon/Takenaga (Columbia), 9-7